Co děti potřebují

 

vybavení na ven:
- potřeba uzpůsobit ročnímu období a aktuálním podmínkám
- dětský batůžek - s upravitelnými popruhy a hrudním pásem a do něj:
           - krabičku se svačinou a pití (v zimě je vhodná termoska)
           - balíček papírových kapesníků nebo látkový kapesník
           - v letních měsících repelent, v zimních měsících náhradní rukavice
           - pláštěnku (podle počasí)

 

 

vybavení do domečku: (uschováno v plastové krabici)
- obuv pro přezutí do srubu, např. sandále, bačkory
- náhradní oblečení - ponožky, punčošky, tepláčky, triko (dlouhý/krátký rukáv), mikina, nepromoky, spodní prádlo...
- dlouhé staré triko jako zástěra při tvoření
- polštářek a deka/spacák - pro odpočinek
- nejlépe každý kus podepsaný - přejdeme tak ztrátám a dohadům při oblékání

 


Pro pobyt v přírodě je důležité se vybavit odpovídajícím oblečením a obuví v závislosti na počasí.


S ohledem na častý pobyt v lese a v přírodě je potřeba počítat s možností zašpinění, natržení apod. oblečení, proto je třeba mít toto na vědomí a oblečení tomuto faktu přizpůsobit

 

Důležité je, aby děti byly na celém těle dostatečně oblečeny, ideálně cibulovitě, to znamená více vrstev na sobě. V zimě doporučujeme jako spodní vrstvu vlněné termo prádlo. Takové prádlo nestudí, ani když je mokré. Střední vrstvy jsou zateplovací, kde se mezi jednotlivými vrstvami vytváří vzduchové mezery, které drží teplo. Vhodné jsou opět vlněné či bavlněné materiály či fleece. Vrchní vrstva ochraňuje dítě před nepřízní počasí. Musí být nepromokavá, větru odolná a zároveň prodyšná.

Také z jara a v létě či na podzim se cibulovité vrstvení uplatňuje, v lese bývá chladněji než na přímém slunci, hodí se tedy více slabých vrstev. Děti by měly mít v lese vždy dlouhé rukávy a nohavice, nezbytná je také pokrývka hlavy, případně i krku. Vhodné jsou spíše světlejší barvy. Takovéto letní oblečení chrání před sluncem, poškrábáním od větví a klíšťaty.

Co se týče obutí, je od jara do podzimu vhodné nosit kožené pohorky s membránou, které udrží nohy suché i za vlhkého počasí. Za deště a do bláta je vhodné mít holínky. V zimě jsou vhodné goretexové boty nebo sněhule, které udrží nohy v suchu i v nepříznivém počasí. Co se týče rukavic, opět doporučujeme rukavice s membránou. Volbu čepice a případně šály ponecháváme na Vašich zvyklostech a přijatelnosti dětí.

S sebou děti nosí batůžek s prsním popruhem (dá se našít i na obyčejný batůžek). Prsní popruh umožní dítěti volnější pohyb bez neustálé kontroly batohu. Do batůžku svačinu v pevném obalu, láhev/termosku s pitím (v létě nejlépe vodu, protože sladké šťávy a džusy by mohly přilákat hmyz a zvyšují potřebu pití, v zimě teplý čaj), pláštěnku dle potřeby, náhradní oblečení (možnost zanechat ve srubu), v zimě termopolštářek, náhradní rukavice a ponožky.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace