Co děti potřebují

Pro pobyt v přírodě je důležité se vybavit odpovídajícím oblečením a obuví v závislosti na počasí.

 

Vybavení do zázemí:

 • obuv pro přezutí do srubu, např. sandále, bačkory - ne pantofle
 • látkový šáček/taška s náhradním oblečením
 • dlouhé staré triko jako zástěra při tvoření
 • polštářek a spacák
 • nejlépe každý kus podepsaný - přejdeme tak ztrátám a dohadům při oblékání
 

Vybavení na ven:

 • oblečení i obuv je potřeba uzpůsobit ročnímu období a aktuálním podmínkám
 • dětský batůžek - důležité jsou upravitelné popruhy a hrudní pás (stačí vyrobit jednoduchý)
  • batůžek bude obsahovat:
 1. pláštěnku,
 2. krabičku se svačinou a pití (v zimě je vhodná termoska),
 3. náhradní ponožky či punčochy a spodní prádlo (v zimních měsících náhradní rukavice),
 4. balíček papírových kapesníků nebo látkový kapesník

 

 • dále doporučujeme oblékat děti systémem "cibule" - více funkčních vrstev, které dítě na sebe vrství s ohledem na aktuální počasí
 • s ohledem na častý pobyt v lese a v přírodě je potřeba počítat s možností zašpinění, natržení apod. oblečení, proto je třeba mít toto na vědomí a oblečení tomuto faktu přizpůsobit

 

 

Důležité je, aby děti byly na celém těle dostatečně oblečeny, ideálně cibulovitě, to znamená více vrstev na sobě. V zimě doporučujeme jako spodní vrstvu vlněné termo prádlo. Takové prádlo nestudí, ani když je mokré. Střední vrstvy jsou zateplovací, kde se mezi jednotlivými vrstvami vytváří vzduchové mezery, které drží teplo. Vhodné jsou opět vlněné či bavlněné materiály či fleece. Vrchní vrstva ochraňuje dítě před nepřízní počasí. Musí být nepromokavá, větru odolná a zároveň prodyšná.

Také z jara a v létě či na podzim se cibulovité vrstvení uplatňuje, v lese bývá chladněji než na přímém slunci, hodí se tedy více slabých vrstev. Děti by měly mít v lese vždy dlouhé rukávy a nohavice, nezbytná je také pokrývka hlavy, případně i krku. Vhodné jsou spíše světlejší barvy. Takovéto letní oblečení chrání před sluncem, poškrábáním od větví a klíšťaty.

Co se týče obutí, je od jara do podzimu vhodné nosit kožené pohorky s membránou, které udrží nohy suché i za vlhkého počasí, za deště a do bláta je vhodné mít holínky. V zimě jsou vhodné goretexové boty nebo sněhule, které udrží nohy v suchu i v nepříznivém počasí. Co se týče rukavic, opět doporučujeme rukavice s membránou. Volbu čepice a případně šály ponecháváme na Vašich zvyklostech a přijatelnosti dětí.

S sebou děti nosí batůžek s prsním popruhem (dá se našít i na obyčejný batůžek), prsní popruh umožní dítěti volnější pohyb bez neustálé kontroly batohu. Do batůžku svačinu v pevném obalu, láhev / termosku s pitím (v létě nejlépe vodu, sladké šťávy a džusy by mohly přilákat hmyz a zvyšují potřebu pití, v zimě teplý čaj), pláštěnku dle potřeby, náhradní oblečení (možnost zanechat ve srubu), v zimě termopolštářek, náhradní rukavice a ponožky.